Napoje
W czasie przebywania w bani organizm człowiek traci spore ilości wody. Należy więc, w czasie przerw pomiędzy kolejnymi wejściami oraz po powrocie do domu, spożywać płyny w rozsądnych ilościach. Nie należy jednak objadać się lub zbyt opijać. Najlepszymi napojami są wywary, herbaty ziołowe, które stymulują prace narządów wewnętrznych człowieka.
Najlepsze napoje to:
- woda
- wywary z ziół
- herbata naturalne
Można też pić kwas chlebowy, kompot, soki z owoców. W trakcie wypoczynku można wypić nawet szklaneczkę (250ml) słabego piwa niefiltrowanego, czyli tzw. żywego, ale nie więcej! Picie alkoholu podczas zabiegów w bani jest zabronione i szkodliwe dla i tak obciążonego wysoką temperatura organizmu.
Polecam zakup samowaru i robienie tzw. czaju z dodatkiem malin.
Przepis na moją herbatę ziołową do bani:
zielona mięta lub suszona , pędy sosny, owoce malin lub poziomki, lipa, sok z cytryny w ilości ok 1 cytryny na litr herbaty do tego 3-4 łyżki naturalnego miodu, kardamon i plasterek imbiru
Taki napój wypijany na ciepło zabezpiecza gardło przed przeziębieniem w trakcie chłodzenia się w wodzie lub na powietrzu. Dodatkowo jest bardzo orzeźwiający. Dobry miód będzie powodował lekkie drapanie w gardle.
Napoje spożywane w trakcie bani muszą być ciepłe. Nie należy pić zimnych!
Kwas z malin Bołotowa
- 3 litry chłodnej wody
- szklanka cukru
- łyżka kwaśnej śmietany
- szklanka owoców malin lub konfitura malinowa, może tez być szklanka kwiatu lipy
Do wody dodać cukier, wymieszać. Włożyć owoce w woreczku lnianym, lub bawełnianym. dodać śmietanę, wymieszać i odstawić na 14 dni. Po tym czasie zlewamy szklankę kwasu, a w jego miejsce dolewamy szklankę wody z rozpuszczoną łyżką cukru. Następnego dnia kwas jest gotowy do dalszego używania.
Jest to napój napotny, który spożywamy przede sauną oraz w trakcie w ilości ok 1 szklanki na osobę.
Spożywanie alkoholu w bani nie jest wskazane. Powoduje dodatkowe niepotrzebne obciążenie nerek, serca i wątroby.