Smarowidła-kosmetyki

Smarowidła – kosmetyki do bani dla Pań i Panów

Przebywając w bani, można zadbać również o odżywienie i poprawę kondycji naszej skóry. W bani nie polecam stosowania jakichkolwiek syntetycznych smarowideł do ciała lub włosów. Najlepszym zabiegiem dla skóry jest masaż witkami i nacieranie ciała naturalnymi substancjami.

Maseczka miodowa

Miód naturalny 200g + 250g soli. Masę miodowo-solną wcieramy prze ok. 10 min i następnie zmywamy.

Maseczka mleczna

Śmietana kremowa 250-300g + 250g soli. Masę wcieramy prze ok. 10 min i następnie zmywamy.

Maseczka owsiana

Płatki owsiane wymieszane ze śmietaną  w stosunku 1:1. Masę zmywamy po ok. 15 min.

Maseczka na twarz i włosy

Jajeczno – drożdżowa:  1  żółtko + 1 łyżka miodu + 1 łyżeczka drożdży piwnych. Stosować do 15min. Zmyćciepłą wodą.

Jabłkowa:  starte jabłko – 1 łyżka + 1 łyżka kwasu askorbinowego + 1 żółtko + 3 łyżki oleju roślinnego + 1 łyżka miodu. Stosować 30 min.

Krem do włosów:

3 łyżki oleju rycynowego + 1 łyżeczka jabłka + 1 łyżeczka octu + 1 łyżeczka gliceryny +  1 łyżka szamponu z łopianu. Stosować 30 min.

1 jajko + 1 łyżka miodu + 2 łyżeczki oliwy z oliwek

Sól

Do nacierania ciała można również stosować grubą sól np. morską lub kamienną. Nacieranie przeprowadzamy przed wejściem do bani na wilgotną skórę. Taki zabieg oczyszcza, złuszcza skórę i nadaje jej przyjemną gładkość. Zabieg jest polecany do bań mokrych, czyli z temp. ok 40-50 stopni i wilgotnością 90%. Po wyjściu z sauny należy obmyć ciało w wodzie, np jeziorze lub rzece.

Trzeba jednak uważać na skalecznia skóry oraz oczy!  Będzie trochę szczypało.

Sól można też stosować w formie brykietów, które układa się między kamienie i polewa na nie wodą.

Sól najlepiej Bocheńską, Iwonicką, czy nawet kamienną można rozpuścić w wodzie i polewać na gorące kamienie. Do słoika z gorącą woda np. 250ml  wsypujemy 2-3 łyżki soli i do tego można wrzucić 3-5 goździków oraz trochę kory cynamonu.  Super sprawa do inhalacji. Wdychamy jony soli i jej składników jak w grocie solnej.

Piling kawowy

Mieszamy zmieloną kawę ziarnistą (dość grubo) z olejkiem do masowania lub miodem. Papką nacieramy skórę, następnie po seansie w bani spłukujemy w jeziorze lub rzece.

Bardzo dużo sprawdzonych, dobrych preparatów jest babuszki Agafi.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i znajdziecie sklep.

Smoła brzozowa, która ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne, anty zapalne, łagodzące dla skóry. Jest znakomita na choroby skóry: świerzb, wrzody, pryszcze. Można u nas zakupić w kostce, jako mydło lub w płynie, a raczej ciągliwej substancji. Świetne są mydła do bani rosyjskiej firmy  Agafia