Witki, winniki, miotełki do bani
Podczas pobytu w bani można, a nawet wskazane jest korzystanie z masażu witkami, czyli gałązkami z listkami. Powoduje on, iż ciepło wnika głębiej w ciało (podobno na kilka centymetrów). Otwierają się szeroko pory, rozszerzają mocno podskórne naczynia krwionośne i wydostają się toksyny.
Dodatkowym atutem używania witek jest przyjemny aromat olejków eterycznych, uwalnianych z liści lub igieł miotełki.
Witki mogą być:
Brzozowe:
Najlepszy czas na ich zbieranie to czerwiec, czas Bożego Ciała. Zbierane w tym czasie witki są ładne i mocne oraz ponoć mają najlepsze właściwości lecznicze. Długość miotełki wynosi ok 40-50 cm. Gałęzie brzozy są dzielone, składane i delikatnie suszone w cieniu, są ułożone jeden na jednego. Następnie, miotełkę kalibruje się do odpowiedniej średnicy i związuje. Suche miotełki należy przechowywać w stogu siana lub wiszące w przewiewnym, suchym miejscu na strychu, przez cały okres od jesieni do wiosny. Liście brzozy zawierają witaminy A i C, garbniki i olejek eteryczny. Gotowe miotły, przed użyciem np. w okresie zimowym należy namoczyć na kilka godzin, a następnie parzyć. Miotełka brzozowa pomaga przy bólu stawów i mięśni oraz przy leczeniu wyprysków. Poprawia również wentylację płuc i wydzielanie śluzu, co pomaga w oczyszczeniu płuc.
Dębowe:
Miotełki dębowe najlepiej jest wykonywać w miesiącach od czerwca do sierpnia i zbierać w ciemnym wilgotnym lesie. Duża miotła z liści dębu, daje dobry kontakt z ciałem. Jest delikatna i zawiera taninę, która jest korzystna dla skóry. Liście dębu są bogate w garbnik, co wpływa terapeutycznie na skórę. Miotełki dębowe leczą niektóre choroby skóry, np. wypryski. Są odpowiednie dla cery tłustej.
Piołunowe:
W Rosji spotykane są też miotełki piołunowe. Pochodzą one z ubiegłego wieku i były stosowane dawno temu. Stosowane w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, reumatyzmie, czy chorobie nerek. Zbiór i wykonywanie mioteł zaczyna się od kwietnia, gdy łodygi i liście nabrały siły, ale jeszcze nie zasuszją się.
Lipowe:
Miotła lipowa zawiera duże ilości olejków eterycznych i środków bakteriobójczych. Substancje zawarte w liściach lipy mają silne własności dezynfekcyjne. Można też stosować polewanie wywarem z lipy na kamienie. Zastosowanie lipy sprzyja lepszemu rozgrzewaniu i poceniu się. Szczególnie zalecane dla dzieci w wieku od 6 lat.
Modrzewiowe:
Są dość nietypowe i rzadko spotykane, ale dają miłe doznania. Miotła taka powinna być zaparzana we wrzącej wodzie przez 15-20 minut. Masaż taką miotełką musi być delikatny. Bardziej jak głaskanie, przy wysokiej temperaturze i wilgotności ok 70-80%.
Eukaliptusowe:
Pochodzą z Kaukazu. Miotełka taka posiada właściwości lecznicze i doskonały silny zapach. Eukaliptus ma duże działanie antyseptyczne. Ich wadą jest delikatność. Listki szybko odpadają. Dlatego wskazane jest wplecenie gałązek eukaliptusa w miotełkę brzozową lub dębową. Co daje miły zapach w bani. Miotełki eukaliptusowe są dość drogie i w Polsce raczej ich nie kupimy. W sklepach na Litwie kosztują ok. 50 zł w przeliczeniu na złotówki.
W Rosji znajdziemy również miotełki z klonu, orzecha, jesionu, wiązu, jarzębiny.
Witki latem robi się bezpośrednio przed użyciem, czyli bierzemy do bani zielone. Zimą korzystamy z suszonych. Miotełki zielone zawierają więcej olejków eterycznych.
Wykonanie witek (miotełki):
Rózgi na miotły zbiera się w suche dni z młodych drzew. Miotełkę wykonuje się z końcówek (gałązek) drzew brzozy lub dębu. Muszą być cieniutkie i mieć dostatecznie dużo liści. Najłatwiej wykonać je z brzozy, którą można nagiąć i z wierzchołka odciąć kilka gałązek (witek). Z odciętych gałązek formuje się tzw. miotełkę, o odpowiedniej grubości z częścią chwytową o długości ok. 20 cm. pozbawioną liści (oderwane). Cała miotełka z witek ma długość ok 40-50 cm. Rękojeść miotełki związuje się mocnym sznurkiem bawełnianym. Następnie miotełkę wieszamy w przewiewnym miejscu, na dworze na okres jednej doby, po czym zawijamy je ostrożnie w papier i wieszamy w suchym przewiewnym miejscu, np. na strychu. Tak przygotowane miotełki obsychają i czekają do użycia, gdy nie ma świeżych liści. Prawidłowo zasuszona miotełka ma zielone, matowe liście i zawiera odpowiednią ilość substancji leczniczych.
Przygotowanie witek do użycia w bani:
Jeśli korzystamy z wcześniej wykonanych i zasuszonych witek, należy je co najmniej od 1 do 10 godzin przed pójściem do bani, zamoczyć w zimnej wodzie, aby liście i gałązki namokły. Następnie witki należy zaparzyć przed użyciem tj. zmiękczyć i zahartować w bani na kamieniach. W tym celu namoczone witki kładziemy na gorące kamienie i polewamy wodą, a następnie moczymy ponownie w zimnej wodzie i zabieg powtarzamy kilkukrotnie. W tym czasie witki uwalniają olejki eteryczne. Listki i gałązki stają się wilgotne i miękkie.
Użytkowanie witek:
Przygotowane (zahartowane) witki przed masażem należy lekko ogrzać na kamieniach polewając wodą. Uważać należy na to, aby nie rozgrzać ich zbyt mocno, ponieważ można potem poparzyć skórę. Przed użyciem witek należy polać mocno kamienie na piecu wodą, aby powstało dużo pary w bani. Temperatura odpowiednia w bani do używania witek, to ok. 90 stopni, przy bardzo wysokiej wilgotności.
Masowanie witkami:
Miotła powinna być wilgotna. Należy okresowo zwilżać ją w ciepłej wodzie.
Osoba masująca powinna wykonywać ruchy łagodnie, miękko lekko dotykać ciała.
Jeśli para jest bardzo gorąca (powyżej 60 º C), masować należy ostrożnie, aby nie poparzyć masowanego!
Masaż miotłami powoduje wzrost obiegu krwi w skórze i tkankach głębszych oraz przepływ krwi, limfy i płynu śródmiąższowego w całym organizmie. Olejki eteryczne zawarte w liściach wchodzącą w skórę.Poprawia się przemiana materii, co zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Masowanie witkami musi być przyjemne, a nie być katowaniem siebie bezsensownym biciem.
Aby w tracie masażu nie paliło w rękę należy stosować wełniana rękawicę z jednym palem.
https://www.youtube.com/watch?v=1fUv5RnYlZU&t=82s
Bardzo ważne jest utrzymanie witek ciągle wilgotnych. Dlatego, jeśli są nie używane, należy je moczyć w ceberku drewnianym z zimną wodą.
Masowanie witkami rozpoczynamy od stóp i kończymy na barkach z przodu, jak i z tyłu ciała. Osoba masowana powinna leżeć z rękoma wzdłuż tułowia. Ciało należy głaskać, owiewać miotełkami, lekko uderzać nimi i potrząsać. Jeżeli temp. miotełek wzrośnie zbyt bardzo, należy je ochłodzić zimną wodą.
Po takim zabiegu mogą wystąpić zawroty głowy. Jest to normalne zjawisko.
Każde wyjście z bani, powinno być zakończone ochłodzeniem się w zimnej (lodowatej) wodzie. Bardzo ważne!
Źródło: http://banya-club.moy.su/